Otse põhisisu juurde

21.mail on kultuurilise mitmekesisuse päev!Eriolukord on saanud läbi ning kooli lõpp hakkab vaikselt juba paistma. Ilm ei ole küll väga kevadine, kuid tähistamiseks on siiski põhjust!

21.mail ehk selle nädala neljapäeval on kultuurilise mitmekesisuse päev! Kas Sina tead, mis tähendab kultuuriline mitmekesisus? 
Meie oleme eestlased ja elame Eestis, kuid meie ümber on veel palju teisi rahvuseid ja riike, kus on oma kultuur ja kombed. Ka Eestis elab palju inimesi, kes on teisest rahvusest ning austavad oma rahva kultuuri, kuid on siiski osa eestlastest. Viimase rahvaloenduse andmetel elab Eestis 194 rahvuse esindajaid (allikas: Kultuuriministeerium)

Kultuurilise mitmekesisuse päev kuulutati välja aastal 2001 ning see aitab süvendada arusaamist kultuurilise ja religioosse mitmekesisuse tähtsusest, õpetab tolerantsust ning edendab kultuuridevahelist dialoogi. Eesmärgiks on kaasa aidata ühiskonna rahumeelsele ning jätkusuutlikule arengule. Päeva raames tuletatakse inimestele meelde ka inimõigusi ja üldkehtivaid vabadusi. (allikas: MTÜ Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskus). 
Ehk siis me oleme kõik inimesed, kellele kehtivad samasugused inimõigused, sõltumata rahvusest või kultuurikommetest. Oluline on hoida enda kultuuri, kuid austada ka teiste rahvuste kultuure.

Et saada väikest aimu erinevatest kultuuridest, on Mondo koostanud väikese mängu, kuhu saad kaasata kõik oma pereliikmed, et koos mängida ja avastada! Vaata täpsemalt allolevalt lingilt ⬇


Kui teadlik oled Sina erinevatest kultuuridest ja kommetest? Pane oma teadmised proovile põneva Kahootiga! Pole hullu, kui sa kõikidele küsimustele vastust ei tea. Oluline on, et saaksid sellest mängust uut huvitavat teadmist. VÄLJAKUTSE KESTAB KUNI 10. JUUNINI! Mängi Kahooti alloleval lingil ⬇ 


Nüüd oled sa tutvuda saanud juba paljude erinevate rahvuste kultuuri ja kommetega. Kuid kas Sa oled teadlik ka Eesti kultuurist? Vaata üle Eesti kultuuri tutvustav video. ⬇


Kui soovid aga rohkem teada saada Eesti kultuuri kujunemisest ja juurtest, vaata üle Eesti Rahva Muuseumi virtuaalnäitused. ⬇


Nüüd on aga kinoaeg. Alt poolt leiad filmisoovitused nii suurtele kui ka natuke noorematele.

Kindlasti mäletad Sa novembris toimunud Maailmapäeva, kus toimus kinohommik ning vaatasime filmi ,,5800 kilomeetrit koolini´'. Nüüd on Sul võimalus seda filmi uuesti vaadata ning mõelda, kui erinev on sealse rahva kultuur ja kombed meie kultuuriga võrreldes.

Filmikirjeldus: „5800 kilomeetrit koolini”, näitab Mondo Tarkusefondi abil Ghanas, Kongo külas koolis käiva lapse argipäeva läbi Eesti lapse silmade. Eesti poiss Jakop on 8-aastane ja käib 2. klassis. Ghana Kongo küla poiss Richard on aga 10-aastane ja käib 3. klassis. Kahe poisi koole lahutab linnulennult 5800 kilomeetrit. Kui suur on aga vahe Eesti ja Ghana koolilaste võimaluste ning unistuste vahel? (allikas: Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskus)


Natuke suurematele on vaatamiseks film ,,Võõras´´. Filmikirjeldus: „Ma olen küll mustanahaline, kuid osa minust on eestlane.” Paul on pärit Aafrikast, aga tahab elada Eestis. Tal on Eestis poeg, kuid ometi ei anta talle kodakondsust. Kadri on Eestist, kuid eelistab elada Aafrikas, kus tema laps saab kasvada ilma rassiviha kartmata. Jälgides Pauli katseid legaliseerida oma viibimine Eestis uurib film tegelikult Eesti ühiskonda ja selles peituvat vaenulikku suhtumist võõra rahvuse ees, rassismi ning hirmu segunemise ja väljasuremise ees. (allikas: Mondo maailmaharidus- ja koolituskeskus)


FILME SAAB VAADATA KUNI 19.JUUNINI!


,,Kultuur sünnib inimese kohtumises maailmaga´´- Argo Moor 

Kommentaarid